Priėmimo – skubios pagalbos skyrius, tel. (8 313) 59 135

Konsultacinės poliklinikos registratūra, tel. (8 313) 59 144

Konsultacinės poliklinikos registratūra, tel. Mob. 8 645 10 431

KAIP MUS RASTI
KAIP MUS RASTI

iGRE0I32M

 

Sušilus orams, daug laiko praleidžiame gamtoje, kurį neretai apkartina įvairiausi vabzdžiai: uodai, bitės, vapsvos ir kt. Kai kurie žmonės labai jautrūs vabzdžių įgėlimams, bet dažniausiai įgėlimas būna labiau skausmingas nei pavojingas.

Nors dauginiai įgėlimai gali sukelti stiprią organizmo reakciją.  Jei vabzdys įgelia į burną ar ryklę, gali staiga sutinti kvėpavimo takai ir žmogus gali uždusti. Įgėlus vabzdžiui, širšei ar bitei įgėlimo vietoje oda parausta ištinsta, visada reikia stebėti, ar kyla alerginė reakcija, kuri gali progresuoti iki anafilaksinio šoko. Požymiai: Stiprus aštrus skausmas įgėlimo vietoje, įgeltos vietos paraudimas ir patinimas. Sunkėjant alerginei reakcijai, gali atsirasti: dusulys, švokštimas ir sunkus kvėpavimas, veido tinimas, dilgėlinis viso kūno išbėrimas ir kt.

 

Pirmosios pagalbos tikslai: mažinti skausmą ir patinimą, prireikus pasirūpinti, kad nukentėjęs žmogus patektų į ligoninę.

 

Pirmosios pagalbos veiksmai: įvertinti nukentėjusiojo būklę, jei įgėlimo vietoje yra likęs geluonis, atsargiai jį nubraukti bet kokiu greta esančiu švariu kietu daiktu. Nenaudoti pinceto, nes, suspaudus geluonį, dar daugiau nuodų gali patekti į nukentėjusiojo organizmą.  Jei įmanoma, pakelti įgeltą galūnę, uždėti įkandimo vietoje ledo, šaldytuvo kameroje sušaldytą maisto produktą arba šaltą kompresą ir laikyti maždaug 10 min. tai sumažina skausmą ir tinimą. Jei patinimas plinta arba simptomai sunkėja, nukentėjusįjį vežti į artimiausią ligoninę arba tel.112 kviesti greitąją medicinos pagalbą. Jei nukentėjusysis turi su savimi adrenalino automatinį švirkštą arba kitą šio vaisto formą, skirtą gydytojo, padėti jam pasinaudoti juo.

 

Visuomenės sveikatos specialistai rekomenduoja,  važiuojant į gamtą ar atostogauti patariame nesikvėpinti saldžiais aromatais, vengti ryškių gėlėtų drabužių, geriau rinktis žemės spalvų – žalius, rudus, baltus drabužius, nepalikti ir nevalgyti maisto likučių, negerti iš skardinių ir atidžiai apžiūrėti stiklinius indus, nevaikščioti basiems po pievas.

 

O jei pamatėte atskridusį vabzdį, elkitės ramiai, negestikuliuokite ir nepanikuokite – net karščio paveiktos širšės pirmos negels, jos tik ginasi. Vaistinėse siūloma įvairių repelentų, kuriuose esančios cheminės medžiagos atbaido vabzdžius. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kam jie skirti. Perkant reikėtų atkreipti dėmesį ir į tai, ar preparatas skirtas apsaugai nuo uodų, ar padeda išvengti ir bičių įgėlimų.

 

Druskininkų savivaldybės visuomenės sveikatos biuro informacija.